Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Varise ne iyi gelir, korunmak için ne yapmalı?Kadın Sağlığı

Varise ne iyi gelir, korunmak için ne yapmalı?

varise ne iyi gelir

Bir kadın vücudunun en estetik bölgelerinden biri tabii ki bacaklar. Bacak güzelliğinin selülit ve çatlak gibi baş belalarından bir diğeri de varisler!

Özellikle uzun saatler ayakta durmayı gerektiren meslekleri olanların bacaklarında kendini gösteren varisler, topuklu ayakkabı giymeyi seven kadınlar için de modern hayatın bir getirisi. Peki bacaklarımızı varislerin sarmasını engellemek için ne yapacağız? Halihazırda zaten varsa varise ne iyi gelir? İşte bacakları varis belasından kurtarmanın 9 yolu…

1. Varis varsa damar sağlığına dikkat

İşte altın kural: Kaliteli ve uzun yaşamak istiyorsak damar sağlığımıza çok dikkat etmemiz gerek. Varise ne iyi gelir sorusunun yanıtı da burada yatıyor. Varis hastalığı da toplardamarların genişlemesi ve şişmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlık.

2. Bacaklarınızı hareket ettirin

Sürekli kalp yukarıda ayaklar aşağıda bir pozisyonda durduğumuz zaman, yer çekimi kanı devamlı aşağı çektiği için bacaklardaki kan miktarı artmaya başlar. Aşağıda biriken kanı yukarıya göndermek içinse vücudumuzu hareket ettirmemiz gerekir. Uzanma imkanı bulabiliyorsanız uzanmayı, bacaklarınızı yukarıya kaldırmayı da deneyebilirsiniz.

3. Tansiyon, şeker ve kolestrole dikkat

varis neden olur

Şeker, kolestrol ya da tansiyon probleminiz varsa değerlerinizi sabit tutmaya çalışın. Yoksa varis oluşumuna imkan vermiş, var olan varislerinizi coşturmak için zemin hazırlamış olursunuz.

4. Kaliteli uyuyun

Sağlıklı bir kişinin günde 7 ila 9 saat uyuması gerekiyor. Kan dolaşımınız ve damar sağlığınız için uykunuza dikkat edin.

5. Egzersiz yapın

Tahmin etmesi zor değil, varise ne iyi gelir sorusunun bir numaralı yanıtı tabii ki egzersiz. Hareketsiz kalan bacaklarınızı çalıştırırsanız kan akışınız hızlanır. Vücuttaki kan dolaşımı arttığında varis oluşumuna müsait toplardamarların da rahatlamasını sağlarsınız. Eğer bacaklarınızda şişkinlik ve ağrı hissi varsa her egzersizden sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz. Yürüyüş çok iyi bir egzersizdir.

6. Fazla kilolara dikkat

Her fazla kilo bacaklara bir o kadar daha yük binmesine sebep olur. Daha fazla yük de damarlara olan basıncın bir o kadar artmasına ve dolayısıyla varis oluşmasına. Kiloluysanız fark etmediğiniz, gözle göremediğiniz varisleriniz de olabilir.

7. Fazla sayıda gebe kalmayın

Hamilelik döneminde alınan kilolar da varislerin oluşmasını tetikler. Gebelik sırasında oluşan varislerin %50’si doğumdan yaklaşık 6 ay sonra kaybolmaya başlar. Tabii gebelik sayısının artması varislerin fazlalaşması ve kalıcı olması riskini artırır.

8. Sigaradan uzak durun

Sigara kullanımı kan dolaşımı ve damar sağlığını olumsuz etkileyerek varis oluşumunuzu etkiler, damar tıkanıklıklarına sebebiyet verir.

9. Fazla alkol tüketmeyin

Aşırı alkol tüketimi de damar sağlığının birincil düşmanlarından biridir.
Bu yazıyı beğendiyseniz, Varis neden olur nasıl geçer? başlıklı içeriğe de bir göz atın.

 


Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Kadın Sağlığı

En Popüler İçerikler

Yukarı