Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Varis neden olur nasıl geçer?Kadın Sağlığı

Varis neden olur nasıl geçer?

afilikadınlar varis neden olur nasıl geçer bacak

Varisler özellikle kadınların baş belası. Çünkü hem şiddetli ağrılara sebep olarak hareket özgürlüğümüzü kısıtlıyor, hem de estetik görünümü bozuyor ki itiraf edelim bu da biz kadınlar için sağlık kadar önemli… Peki varis nedir? Varis neden olur nasıl geçer? Varis tedavisi nasıl yapılır?..

 

Varis neden olur?

Özellikle sürekli ayakta durmamız gereken tezgahtarlık, öğretmenlik, cerrahlık gibi meslekler bacaklarımızın baş belası olan varis hastalığının oluşmasına sebep oluyor. Evinin mutfağında uzun saatler ayakta durarak çalışan pek çok kadının da varis oluşumundan şikayet ettiği bir gerçek. Ayrıca genetik mirasımızda varsa, yani varisten şikayet eden bir akrabamızın olması da bu hastalığın sebeplerinden biri.

 

Varis hastalığının belirtileri

Sabahları olmayan, akşama doğru artan yanma, şişlik, ağrı ve/veya kaşıntı şikayetiniz varsa, gece krampları yaşıyorsanız kan dolaşımı probleminiz olabilir. Bu kramplar ayda iki üç kere oluyorsa ve magnezyum, kalsiyum eksikliği gibi bir probleminiz de yoksa doktorlar bir damar uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ediyorlar.

 

Varis tedavisi

Tedavi sürecinde ise varis çorabı, ilaç, köpük ve lazer tedavisi veya rahatsızlığın seviyesine göre ameliyat yapılabiliyor. Buharla varis tedavisi de varis hastalığı olanların başvurduğu bir yöntem. Varis ameliyatı olanların pek çoğu şikayetlerinin bittiğini söylüyorlar. Ancak bu aşamada size uygun tedaviyi belirleyecek güvenilir bir doktora danışmanızda fayda var. Ayrıca varis çorabı kullanırken de herhangi bir ürünü tercih etmemek lazım. Bacak ölçümüz alınarak bize uygun üretilmiş bir varis çorabını kullanmamız gerekiyor.


Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Kadın Sağlığı

En Popüler İçerikler

Yukarı