Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Uyumadan hemen önce yapılan 10 büyük hata!Kadın Sağlığı

Uyumadan hemen önce yapılan 10 büyük hata!

Düzenli uyku hayatımızın en önemli eylemlerinden biridir. Herkesin uyku ihtiyacı farklı olsa da ortalama olarak herkesin günde 6-8 saat uyuması gerekiyor. Uyurken vücudumuz dinleniyor, iç organlarımız kendini yeniliyor, beynimiz dinleniyor gibi gibi bir çok fizyolojik gelişme oluyor. Bunların yanında bir de psikolojik etkileri var tabi. Küçüklüğümüzden beri annelerimiz demez mi kötü bir şey olunca, uyu hadi uyuyunca geçer. Aynen öyle uyku bizim psikolojik yenilenmemizi sağlar.

Bakalım uyumadan önce kesinlikle yapılmaması gereken şeyler nelermiş.

rahat yatakta uyumak

1.Konforlu ve yeni bir yatakta uyumamak. Eskilerden kalma yayları sırtını ağrıtan bir yatakta uyumamak gerekir. Bir yatağın ömrü en fazla 10 yıldır bunu unutmamak gerekir. Siz bir yatak aldığınızda ömür boyu onu kullanmayı bekleyemezsiniz. Kaç yıllık yatakta yatıyorum diyorsanız ilk iş onu değiştirin.

gece sporu

2.Geç saatte egzersiz yapmak. Sağlıklı olmak için her gün mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor evet ama bunun zamanını doğru seçmek lazım. Uyku öncesi yapılan egzersiz vücut sıcaklığını yükselttiği için uykuya dalmamızı zorlaştırır. Siz siz olun gece yatmadan mekikler çekmeyin.

yatakta telefona bakmak

3. Elektronik cihazlardan uzak durun! Hepimizin elinde telefonlar tabletler, yedi yirmi dört online ız. Bırakın telefonları demek kadar saçma bir şey yok, onlar artık hayatımızın bir parçası. Ancak uyku saati yaklaştığında bu makinelerin ışığından uzak durmak rahat uykuya dalmamıza yardımcı olur. Zaten gördüklerimiz de uykumuzu kaçıran şeyler değil mi bırakın bari sabaha kadar beklesin.

uykudan önce su içmek

4.Akşamları çok sıvı tüketmek. Alkol ve kafeinli içecekleri zaten geçtik burada bahsettiğimiz diğer içecekler. Yatma saatine yakın içilen su, çay gibi içecekler gece uykunuzu bölüp tuvalete gitmenize sebep olur. Ayrıca tüketilen sıvılar karaciğerin desteği ile depolandığı için dinlenen vücutta bırakalım karaciğer de dinlensin.

uyumadan önce kitap okumak

5.Macera dolu hikayeler okumak. Kitap okumak , içinde bir de uzuun tasvirleri olanlar, uyku getirir ancak yatakta yatarken hemen uyumadan önce heyecanlandırıcı hikayeler okumak uyku kaçırır.

çorapla uyumak

6.Çorapsız uyumak. Bazı kaynaklar gece yatarken çorap giymenin sağlıklı olmadığını söylese de bir çok yerde ayakları üşüyen birinin kesinlikle uyuyamayacağını, çorap giymenin ayakları ısıtıp damarları genişlettiği için uyumayı kolaylaştırdığını söyler.

sabah alarmla uyanmak

7.Ertelemek için alarmı bir saat erkene kurmak. Saat kaçta uyanmanız gerekiyorsa alarmınızı o saate ayarlayın. Sabahları alarm ertelemek ertelediğiniz zamanda çok kalitesiz uyku getirir.

soğuk odada uyumak

8.Uyuyacağınız odanın çok sıcak olması. Uyuyacağımız odanın ne çok sıcak ne çok soğuk olmaması gerekir. Ancak soğuğa yakın bir derecede uyumak çok daha sağlıklıdır.

kirli çarşaflarla uyumak

9.Çarşafları ve nevresimleri sık değiştirmemek. Uyurken çarşaf ve nevresimlerde milyonlarca bakteri oluşur. Sık değiştirilmeyen çarşaflar zaman içerisinde bizi hasta eder.

yüksek yastıkta uyumayın

10.Uygun yastık kullanmamak. Çok yüksek ya da çok düz yastıklar sağlıklı bir uyku uyumayı engeller. Orta yükseklikte çok yumuşak olmayan yastıklar güzel bir uyku çekmek için yeterlidir.

 

 


Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Kadın Sağlığı

En Popüler İçerikler

Yukarı