Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Suyu nasıl ve ne zaman içmeli?Diyet

Suyu nasıl ve ne zaman içmeli?

suyu ne zaman içmeli

Vücut ağırlığımızın yüzde %50 ila %75’inin sudan oluştuğunu neredeyse hepimiz biliriz. Suyun hayat olduğunu ve sağlıklı bir vücut için günde 2.2 ila 3 litre su tüketmemiz gerektiğini de. Ama suyu ne zaman ve nasıl içmemiz gerektiği konusunda pek çoğumuzun bilgisi yoktur. İşte suyu nasıl ve ne zaman içmemiz gerektiğine dair tüm cevaplar…

Su içmek için 5 doğru zaman

  1. Sabah yataktan kalkınca: Sabah uyanır uyanmaz bir veya iki bayrak su için. Bu, bağırsaklarınızın çalışmasını ve kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlar. Sindirim zorluğu veya mide yanmanız varsa, suyunuzun içine biraz limon suyu eklemeniz rahatsızlığınızın geçmesine yardımcı olur.
  2. Öğünden 30 dakika önce: Öğünlerinizden 30 dakika önce bir bardak su içerseniz, sindirim sisteminize daha iyi besin emilimi yapabilmesi için yardım etmiş olursunuz.
  3. Öğünden en az 30 dakika geçtikten sonra: Öğününüzü bitirmenizin üzerinden en az 30 dakika geçti. İşte bir bardak su içmek için doğru zaman. Ama hem içeceğiniz su miktarını abartmamanız hem de 30 dakika geçmeden su içmemeniz lazım. Yoksa sindirim sisteminiz olumsuz etkilenir.
  4. Öğleden sonra: Saat 16.00 – 17.00 arasını gösterdiğinde iki bardak su içmek vücudunuzu ve zihninizi tazeler.
  5. Uyumadan bir saat önce: Biz uyurken vücudumuz su tüketir. Sabahları susamış halde uyanmamız işte bundan. Uyumadan bir saat önce biraz su içerseniz, uykuda tüketeceğiniz suyu vücudunuza almış olursunuz.

ne zaman su içmek gerek

Suyu nasıl içmek gerek?

  • En iyisi oda sıcaklığındaki sudur. Hatta ılık ya da sıcak su bile içebilirsiniz. Küçük yudumlar halinde içerseniz, tükürükle karışmasına izin vermiş ve iyi bir şey yapmış olursunuz.
  • Bol bol süt, meyve suyu, kahve veya alkol tükettiğinizde “Ooh, bugün çok su içtim” diye düşünenlerden misiniz? Üzgünüz ama aslında tam tersi! Gerekli miktara ulaşmak için sadece içtiğiniz su bardaklarını sayın.
  • Nasıl ki bulaşıklardaki yağlar sıcak suda çözülüyor, soğuk suda katılaşıyor, işte içtiğiniz sıcak ve soğuk suyun vücuttaki yağlara etkisi de aynen öyle! Soğuk su besinlerden aldığınız yağın vücudunuzda katılaşmasına sebep olur. Sıcak su ise yağların suda çözülmesini sağlayarak vücudunuzdan atılmasını kolaylaştırır.

 


Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Diyet

En Popüler İçerikler

Yukarı