Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Stresle başa çıkmak için 5 yöntemPsikoloji

Stresle başa çıkmak için 5 yöntem

stresten kurtulmanın yolları

Bizi giderek makinalaştıran bir sistemin içinde anne, kadın, evlat, eş, iş kadını gibi pek çok rolü hakkını vererek yerine getirmek zorundayız… Hangi birine nasıl yetişeceğiz? Problemsiz bir hayatımız varsa bile, bu telaş ve endişeyle vücudumuzdaki stres hormonu iktidarını ilan ediyor. Ve biz çoğu zaman stres altında yaşamaya alışkın olduğumuzdan onun kölesi olduğumuzu fark etmiyoruz bile!

stresle başa çıkma

Neden stres yönetimi gerek?

Halbuki stres kas gerginlikleri yaratarak baş, boyun ve sırt ağrılarına, öfke, unutkanlık, odaklanma güçlüğü, asosyallik, huzursuzluk, mide rahatsızlıkları, egzama, adet gecikmesi gibi pek çok olumsuzluğa sebep oluyor. Hatta aşırı yemek yemeye bile neden olabilir. Yani artık stresten kurtulmanın yolları aranmalı, stres yönetimi öğrenilmeli. Ne demişler, geç olsun güç olmasın…

stres yönetimi

Stresten kurtulmanın yolları

Bakalım stresle başa çıkma ve stresten kurtulmanın yolları nelermiş?..

  1. Her ne kadar böyle yaşamaya alışmış olsak da stres hayatımızı etkisi altına almış durumda. Öncelikle stresli olduğumuzu kabul edelim. Zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığımızda stresin yukarıda da saydığımız hangi belirtilerini tespit edebiliyoruz? Kendimizi ve hayatımızı gözlemleyip, nasıl hissettiğimizi çözümleyelim.
  2. Stresimizin kaynağı ne? İş hayatı mı, fazla sorumluluk mu, yetememe korkusu mu, maddi endişeler mi, yaşadığımız travmatik bir olay mı…? Bunları düşünelim. Bir kâğıt kalem alıp stres kaynaklarımızı listeleyelim.
  3. Şimdi stresimizin tüm kaynağı karşımızda. Hangisini ortadan kaldırabileceğimizi, hangisini nasıl değiştirebileceğimizi düşünelim. Eylem planımızı yapıp hemen davranalım.
  4. Eğer stres kaynaklarımız arasında problemli bir aile bireyi, önemli bir rahatsızlık, önlenemez bir ekonomik sıkıntı gibi değiştiremeyeceklerimiz varsa, onlara olan yaklaşımımızı değiştirmeliyiz. Bunun için de yapabileceğimiz ilk şey şu sihirli sözcük: Kabullenmek… O stres kaynaklarımızla birlikte yaşamayı öğrenip, varlklarının vücudumuzda stres hormonu üretmesine engel olacak bir bakış açısı geliştirmeliyiz. 
  5. Kendinize ve zevklerinize zaman ayırın. Dans kursuna yazılabilir, yoga veya spor yapabilirsiniz. “İlla ki para harcatacaksınız bana” demeyin. Yürüyüşlere çıkmak, puzzle yapmak, hayata dair felsefe kitapları okumak… Hatta sosyal sorumluluk kampanyalarında çalışmak! Bunlar da olabilir. Neyi yapmak ruhunuzu doyuracaksa… Nefes egzersizleri de stresle başa çıkma yollarından biridir. Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme de stres yönetimini kolaylaştırır.

Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Psikoloji

En Popüler İçerikler

Yukarı