Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Patates Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Vermek Mümkün mü?Diyet

Patates Diyeti ile 3 Günde 5 Kilo Vermek Mümkün mü?

Kilo vermek için yapmadığımız şey, denemediğimiz yol kalmadı. Onlarca zayıflama diyeti sayesinde fit olmaya çalıştık, bazıları işe yaradı bazıları yaramadı. Son zamanların trend diyeti ise patates diyeti. 3 günde 5 kilo verdiren diyet olarak ünlenen patates diyeti nedir? Patates yoğurt diyeti ile farkı nedir? En etkili şekilde kilo verdirmesi için nasıl uygulanması gerekir bakalım.

Patates Diyeti Nedir?

Patates doyurucu olmasının yanında tok tutma özelliğine de sahip bir yiyecek. İçerisinde yüksek miktarda nişasta bulunması sebebiyle özellikle şeker hastaları tarafından dikkatle tüketilmesi gereken bir gıda maddesi. Ancak hem doyurucu olması hem de düşük kalorili olması bu besini harika bir diyet yiyecek haline getiriyor. Patates diyeti ya da diğer adı ile patates yoğurt diyeti, haşlanmış patates ve yoğurt bazlı bir  zayıflama diyetidir.

100 gram haşlanmış patates sadece 93 kaloridir. Hızlı kilo vermenin yolları denince akla direk patates gelmese de aslında patates kilo vermek için tüketilebilecek en sağlıklı gıdalardan bir tanesi. Yoğurt ise özellikle yağsız ve doğal ev yoğurdu, yağ yakma özelliği ile bilinen yüksek kalorili olmayan ve çok sağlıklı olan bir yiyecek. Patates ve yoğurt bir araya geldiğinde muhteşem ikili olarak diyet dünyasının en etkili diyet listelerinden birini oluşturuyor.

Peki, patates diyeti nasıl yapılır?

Öncelikle bazı noktaları belirtmekte fayda var; şok diyetler kısa sürede hızlı kilo vermeye yardımcı olan, kısa süre yapılması gereken ve doktora danışmadan yapılmaması gereken diyetlerdir. Şok diyetler olarak bilinen bu diyetler üç gün ya da en fazla 5 güne kadar yapılmalıdır. Aksi taktirde daha uzun süre yapılırsa bağışıklığın düşmesine, hastalanmaya neden olabilir.

Patates diyeti yazının en başında da söylediğimiz gibi üç günde beş kilo verdiren bir diyet listesine sahiptir yani üç günlüktür. Üç günden uzun bir süre yapılmaması gerekir.

Örnek patates diyeti listesi:

  1. Gün

Sabah: 4 yemek kaşığı doğal ev yoğurdu, 1 adet haşlanmış soyulmuş patates

Öğle menüsü: sabah ile aynı (4 yemek kaşığı doğal ev yoğurdu, 1 adet haşlanmış soyulmuş patates)

Akşam menüsü: 8 kaşık ev yapımı doğal yoğurt (yemek kaşığı)

  1. Gün

Sabah: 4 kaşık ev yapımı doğal yoğurt (yemek kaşığı)

Öğle menüsü: 3 kaşık ev yapımı doğal yoğurt ve 1 haşlanmış soyulmuş patates

Akşam menüsü: 8 kaşık evde yapılmış doğal yoğurt ve 1 haşlanmış soyulmuş patates

      3. Gün

Sabah: 1 haşlanmış kabukları soyulmuş patates

Öğle menüsü: 3 kaşık ev yapımı doğal yoğurt ve 1 haşlanmış soyulmuş patates

Akşam menüsü: 4 kaşık ev yapımı doğal yoğurt

Patates diyetini yaparken gün içerisinde en az 2 litre su içmeyi unutmayın. Ayrıca ara ara da şekersiz siyah ve yeşil çay içebilirsiniz. Ancak bu en fazla toplamda üç bardak olmalıdır.

Haşlanmış patates diyeti zararlı mıdır?

3 günde 5 kilo verdiren patates diyeti kulağa ne kadar hoş gelse de aslında oldukça zararlı bir diyet. Sadece 3 gün yapılıyor olması ve kesinlikle üç günden daha fazla yapılmıyor olması bir nebze detoks etkisi yapsa da gün içerisinde alınması gereken besin ögeleri alınmadığı için vücudu zayıf ve dirençsiz bırakabiliyor.

Gün içerisinde protein, lif ve çeşitli vitamin ile mineralleri almayı engelleyen haslanmıs patates diyeti kilo vermeye yardımcıdır. Patates diyeti ile zayıflayanlar her yerde ne kadar hızlı kilo verdiğinden bahseder. Ancak bu noktada önemli olan kalıcı kilo vermektir. Kalıcı kilo vermek hızlı kilo vermekten daha farklı bir konudur. Bu konuya gelmeden önce patates diyetinin zararları ve tehlikesinden madde madde bahsetmek gerekir.

Patates Diyetinin Zararları

  1. Haşlama patates diyeti üç günlük şok bir diyettir. Diğer tüm şok diyetlerde olduğu gibi diyet bittiği anda verilen kiloların geri alınması riski vardır. Ayrıca bu tip şok diyetlerde yağ yakımından ziyade kas kaybı ve su kaybı söz konusudur. Yani verdiğiniz kilolar yağlardan değil su kaybından kaynaklı olabilir.
  2. Patates detoksu olarak da ifade edilebilen bu diyette gün içerisinde alınan kalori miktarı oldukça düşük. Ortalama 750-800 arası kalori 3. günün sonunda daha da düşük bir hale geliyor. Bu yetersiz kalori alımı halsizlik hatta baygınlıklara neden olabilir.
  3. Bu yoğurtlu diyet içerisinde patates ve yoğurt dışında başka hiç bir şey olmadığı için yetersiz beslenmeye neden olur.
  4. Patates diyetinin şok diyet listesi şeker hastaları için hiç uygun değildir. Glisemik indeksi çok yüksek olduğu için şeker hastaları tarafından uygulandığında şekerin aniden yükselmesine neden olabilir.

3 günde 5 kilo diyeti kalıcı mıdır?

Şok diyet listeleri olarak bilinen üç günlük, beş günlük ya da bir haftalık diyetlerin hemen hemen hiç biri kalıcı değildir. Patates diyeti ile zayıflayanlar, isveç diyeti ile aşırı kilo verenler veya aç kalarak bir haftada x kilo verenlerin bu kilolarında kalmaları çok zordur. Vücut aç bırakılmamalıdır. Aç bırakılan vücut yemek bulduğu anda bunu depolayacaktır. Bu nedenle Canan Karatay gibi hocalar, Ender Saraç gibi uzmanlar gün içerisinde sık sık yenmesi gerektiğini belirtir. İbrahim Saraçoğlu bitki ve gıdaların özelliklerinden bahsederken onların ne kadar sıklıkta yenmesi gerektiğini söyler. Kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin haftalık ya da belirli bir günlük diyetler yapmak yerine beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekir.

Patates diyeti yapanlar bunu bir detoks gibi düşünerek yapıyor olabilirler. Ancak bu durumda da mutlaka doktor kontrolü altında yapılması gerekir. Şekeriniz yüksek ya da çok düşük olabilir ve şimdiye kadar siz bunu hiç fark etmemiş olabilirsiniz. Patates diyeti yorumları arasında ciddi anlamda şeker düşmesi ya da ani şeker yükselmesi sorunu yorumu vardır. Zayıflama diyetleri uzman diyetisyenler tarafından kişiye özel hazırlanır. Herkesin vücuduna ve yapısına göre hazırlanan bu listelerde günlük alınması gereken belirli miktarda besin ögeleri vardır.

Yoğurt detoksu ile patates detoksu aynı mıdır?

Yoğurt detoksu denilen yoğurt diyeti 5 günde üç kilo verdiren bir diyettir. Tabi bu diyetlerin kaç günde ne kadar kilo verdireceği diyeti yapan kişilerin fiziksel özelliklerine de bağlıdır. Çünkü kilolu insanlar genelde daha rahat kilo verirken az kilolu ya da uzun yıllardır aynı kiloda olan kişiler daha zor kilo verirler. Hormonal sorunları olan, vücudunda ödem olan ya da vücudu su tutanlar da neredeyse hiç kilo veremez. Tüm bunlar göz önüne alındığında patates diyeti, yoğurt diyeti ya da detokslarının etkisi yapan kişilere bağlıdır.

Akdeniz ülkeleri yoğun yoğurt tüketimi ile bilinir. Probiyotik bakımından zengin yoğurdu tek başına tüketerek sağlıklı bir yoğurt detoksu ya da diyeti yapabilirsiniz. Bunun yanında patates diyeti listesinde de yoğurt olduğunu unutmamak lazım. Ancak patates detoksu ile yoğurt detoksu aynı değildir. Hem içerdikleri besin ögeleri bakımından hem kalori ve etki bakımından hem de süre bakımından tamamen farklıdır. Yoğurt detoksu ile yoğurt diyeti hakkında detaylı bilgi almak için ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.


Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Diyet

En Popüler İçerikler

Yukarı