Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Kronik yorgunluk sendromuna veda edin!Kadın Sağlığı

Kronik yorgunluk sendromuna veda edin!

kronik yorgunluk sendromuna veda edin

Modern çağın en gözde hastalıklarından biri de kronik yorgunluk sendromu. Hayat özellikle de biz kadınlar için gerçekten çok zor. Hem iş kadını, hem ev kadını, hem eş, hem evlat, hem de anne olmak zorundayız… Sıralaması bile gerçekten yorucu… Eğer ne kadar dinlenseniz de geçmeyen bir yorgunluğunuz varsa, kronik yorgunluk sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Şikayetiniz uzun süreliyse bir uzmana danışmakta gecikmeyin. Kronik yorgunluk sendromu şikayeti olanların hayatlarında yapmaları gereken değişiklikler de var. Peki, nelere dikkat etmek gerek?..

Düzenli uyku: Her gün en az altı, en çok sekiz saat uyuyun. Uyku saatlerinizin kaymamasına dikkat edin. Bölünmeyen, kaliteli bir uyku uyumanız çok önemli.

Düzgün beslenme: Tek tip ve düzensiz besleniyorsanız, mutfağınızda devrim yapmanızın vakti gelmiş demektir. Her besin grubundan biraz biraz tüketin. Öğün atlamamak da çok önemli. Eğer çalışıyorsanız, öğle yemeklerinizi evde hazırlayıp vakumlu kaplarla işe taşıyabilirsiniz. Ofisteki çekmeceleri sağlıklı ara öğünlerle doldurmak da önemli.

Egzersiz yapın: Vücudunuzu egzersizlerle çalıştırın ki işleyen demir ışıldasın! Ancak sizi daha da yoracak egzersizlerden kaçının. Çünkü ağır ve aşırı egzersiz kronik yorgunluk sendromunu iyice körükler. Hafif seviyede başlayın, kademeli olarak ilerleyin.

Stresi azaltın: Zaten her şeyin başı gerçekten de stres! Stresinizin kaynaklarını tespit edin. Yapılacak işler listenizi planlayın ve zamana yayın. Sosyal zamanlarınızı, dinlenme zamanlarınız hep planlı olsun.

D vitaminine dikkat!: D vitaminiyle dolu yağlı balıkları daha fazla tüketin. Güneşin en önemli D vitamini kaynağımız olduğunu unutmayın.  Kış mevsiminde bile güneş yüzünü gösterdi mi avuçlarınızı ve bileklerinizi açarak 20 dakika kadar güneşe dönük oturun. İnanın çok faydasını göreceksiniz.

 


Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Kadın Sağlığı

En Popüler İçerikler

Yukarı