Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Kızlar, tüylerinizi tıraş etmekten korkmayın!Cilt Bakımı

Kızlar, tüylerinizi tıraş etmekten korkmayın!

 

tüyleri tıraş etmek

Yıllarca boşuna mı ağda acısı çektik, diye sonralara cevabımız: Evet! Gelişmiş ülkelerde kadınların pek çoğu iki dakikada tüylerinden kurtulur ve her zaman pırıl pırıl gezerken, biz çekine çekine ağdacıların önüne yattık, yatıyoruz. Ama yıllarca süren uzun araştırmalar kanıtlıyor ki, tıraş tüyleri ne sertleştiriyor, ne fazlalaştırıyor ne de rengini koyulaştırıyor!

Neden Avrupalı kadınlar jilet kullanıyor?

Kıl – tüy deyip gülüp geçmeyin. Hepiniz kendi deneyimlerinizi hatırlayın. Şaka değil, tüylerimiz libidomuzu bile etkiliyor! Tüylüyken sevişmekten bile kaçar, hatta öyle bir ihtimal doğmasın diye türlü bahaneler üretmez miyiz? Hadi partnerimiz tüm çabamıza rağmen yakınlaşmaya başladı diyelim, “Ya eli bacaklarıma kayarsa” endişesiyle içimiz içimizi yer, kafamızı bir türlü olaya veremeyiz. Halbuki yaptığımız onca panik boşa! Acil durumlarda tüyleri jiletle almak endişelenecek bir şey değil.

Erkek jiletlerinden uzak durun!

Türkiye’de hâlâ çok az sayıda kadın bu kıl-tüy işlerini tıraş ederek çözüyor. Ama gelişmiş ülkelerde durum farklı. Batı ülkelerinde kadınlar onlara özel üretilen jiletleri kullanıyor. Bunların elektrikli olanı da var, normal ama jeliyle birlikte kullanılanı da, duşta kullanıma uygun olarak suya sokulabileni de… Yani tıraş ürünleri sektörü sadece erkeklerin hizmetinde değil. Kadınlar için de pek çok ürün üretiliyor. Türkiye’deki pek çok markette de aradığınız jileti bulabilirsiniz.

Ancak kocanızın ya da sevgilinizin jiletini kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü kadınların ve erkeklerin tüy yapıları farklı. Tıraş olurken sabun kullanmayı filan da aklınızdan çıkarın.

Doğru bilinen yanlışlar

Tüyleri jiletle almak daha sert ve daha hızlı uzamalarına sebep olmaz. Ayrıca renklerini de koyulaştırmaz. Aslında tüylerinizin uzama süresi, şekli ve rengi tamamen hormonlarınıza ve genetik yapınıza bağlı. Tıraş sadece tüylerinizin uçlarının şeklini değiştirir. Bu yüzden tüyleriniz daha yeni uzamaya başladığında sertleştiklerini düşünürsünüz. Halbuki tüyünüzün uzamasına müsaade edecek olsanız zaten eskisi kadar yumuşak ve ipeksi olduğunu anlayacaksınız.

Tüyleri jiletle alırken dikkat edilmesi gerekenler

Tıraş bıçağınızın köreldiğini sanıyor ya da en küçük bir rahatsızlık hissediyorsanız jiletinizi değiştirin. Tıraş olurken jileti cildinize yumuşakça, bastırmadan değdirin. Hangi yöne doğru daha kolay tıraş yapabiliyorsanız, o yönü seçin. Bikini bölgesi gibi hassas yerleri tıraş etmeden önce tıraş jelini tekrar sürün. Acelem var diye su kullanmadan, kuru cildinize tüyleri jiletle almak yanlış. Böyle zamanlarda evinizde bulunuyorsa elektrikli tıraş bıçaklarını tercih edebilirsiniz. Son olarak, tıraş işlemi bittikten sonra cildinize mutlaka nemlendirici kremle bakım yapmayı unutmayın.

 


Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Cilt Bakımı

En Popüler İçerikler

Yukarı