Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Kış kiloları kader değil!Diyet

Kış kiloları kader değil!

afilikadınlar kış kiloları kader değil

Pek çoğumuz her yaz sıcağın da etkisiyle hareketlenir, daha hafif yiyecekler tüketir ve böylece birkaç kilo veririz. Kışınsa yazın verdiğimiz kiloları aynen geri alırız. Yaz – kış aynı kiloda olan nadir kadınlar vardır, onlara da fena gıcık oluruz! Gelin kıskançlığı bir kenara bırakalım ve kış kilolarından kurtulma için neler yapılmalı, kış kiloları nasıl verilir öğrenelim.

afilikadınlar kış kiloları ekstra gıda

Ekstra gıda üşümekten korumaz!

Mâlum kışın günler kısa, gecelerse uzun. Zaten hava da soğuk… Dolayısıyla daha çok kapalı alanlarda duruyor, açık havada hareketten kaçıyoruz. Bu da metabolizma yavaşlamasını beraberinde getiriyor. Bu süreçte üşümemek için daha çok yemeniz gerektiğine olan yanlış inancınızı bir kenara bırakın. Ekstra yerseniz vücudunuz aldığınız gereğinden fazla enerjiyi yağ hücrelerine çevirerek depolar. Ayrıca kış aylarında karbonhidrat ve yağ yönünden zengin, yani yüksek enerjili gıdalar tüketilmesi yanlıştır. Yeterli ve dengeli beslenin.

afilikadınlar kış kiloları su

Hâlâ suya ihtiyacınız var

Yaz mevsiminde olduğu gibi susamıyor olabilirsiniz ama vücudunuzun kilo kontrolünü sağlamak için hâlâ günde 2 veya 2.5 litre suya ihtiyacı var. Eğer gerekli miktarda su içmekte zorlanıyorsanız sürahinizin içine mevsim meyveleri, limon, karanfil ya da tarçın atarak suyunuzu tatlandırabilirsiniz. Kış kilolarından kurtulma yollarının başında bol su içmek geldiğini hiç aklınızdan çıkarmayın.

afilikadınlar kış kiloları 6 öğün

Günde 6 öğün metabolizmayı hızlandırır

Günde 3 ana öğün yemektense, 3 ana + 3 ara öğün tüketin. Metabolizmayı hızlandıran bu beslenme düzeni vücudunuzun enerji yakımını artıracaktır. Bu da kış kilolarından kurtulma için çok önemlidir.

afilikadınlar kış kiloları ana öğünler

Ana öğünlerde ne yemeli?

Kış aylarında kahvaltı sofranızda peynir, zeytin, mevsim sebzeleri ve özellikle yumurta kesinlikle olsun. Öğle yemeklerinde protein kaynakları olan et, tavuk ve balığı ızgarada pişirilmiş, yani daha az yağlı şekilde tüketin. Izgaranıza salata ve 1 dilim ekmek eşlik etsin. Akşam yemeklerinde ise zeytinyağlı sebze yemeklerine ağırlık verin. Ayrıca brokoli, karnabahar gibi mevsim sebzelerini haşlayıp az zeytinyağı ve limonla tatlandırarak da tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinize salata ve yoğurt da eşlik ederse daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Ayrıca kış aylarında beyaz ekmek yerine esmer ekmeği tercih edin.

afilikadınlar kış kiloları ara öğünler

Ara öğün seçenekleri

  •        Taze veya kuru meyve
  •        Süt – ayran – yoğurt
  •        Badem – ceviz

Bu gıdalar ara öğünlerde ne yenmeli sorusunun cevabıdır. Bu gıdalardan oluşacak ara öğünleri atlamayın ki vücudunuz doğru zamanda yeterli enerjiyi alsın. Ara öğünler sayesinde özellikle geceleri yenen zararlı abur cuburlardan da uzak durursunuz. Ara öğünler, kış kiloları nasıl verilir sorusunun önemli cevaplarından biridir.

 


Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Diyet

En Popüler İçerikler

Yukarı