Bizi sosyal medya ağlarında takip et

İbrahim Ahmed Acar ile eskrim tarihimizdeki ilk dünya şampiyonluğu geldi!Eğlence

İbrahim Ahmed Acar ile eskrim tarihimizdeki ilk dünya şampiyonluğu geldi!

Geçtiğimiz ay, Eskrim Avrupa şampiyonluğunu yaşatan milli sporcumuz devamında dünya şampiyonluğunu da bizlere yaşattı.

eskrim dünya şampiyonu

Yıldızlar ve Gençler Dünya Şampiyonası Bulgaristan’ın Filibe şehrinde yapıldı. Genç sporcumuz bu şampiyonada tarihi bir başarıya imza attı.

milli eskrimci

Yarı finalde Güney Koreli rakibini finalde de ABD’li rakibini yendi. Türkiye tarihinde ülkemize eskrim dalında ilk dünya şampiyonluğunu getiren sporcu olarak yerini aldı.

ibrahim ahmed acar

İbrahim Ahmed Acar geçtiğimiz ay Bulgaristan’da yapılan Avrupa Yıldızlar Eskrim Şampiyonası’nda da altın madalya alarak Avrupa şampiyonluğu kazanan ilk Türk Eskrim sporcusu olmuştu.

eskrim avrupa şampiyonu

Peki eskrim nedir?

eskrim nedir

Eskrim ülkemizde son zamanlarda alınan başarılar ile gündeme gelmeye başlamış olmasına rağmen uzun zamandır özellikle üniversite kulüplerinde ilgi gören bir spordur.  Temelde bir kılıç dövüşüdür. Ancak zaman içerisinde spora dönüşmüştür.

Eskrimde üç farklı silah kullanılır. Flore, epe ve kılıç (sabr). Bu silahlara göre sayı sistemi değişmez ancak yönler değişir. Eskrim sırasında sporcuların yaralanmaması için demir teller ile örülmüş kaskları ve vücutlarını koruyan kalın giysileri vardır. Bu spor genişliği 1.5 metre uzunluğu ise 14 metre olan geniş alanlarda yapılır.  1986 yılından bu yana olimpiyat oyunlarında yer alan bu spor Ortaçağ’da düello olarak yapılırdı.

Detaylı bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Eskrim

 


Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Eğlence

En Popüler İçerikler

Yukarı