Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Dünyanın en zengin 8 adamı!Eğlence

Dünyanın en zengin 8 adamı!

Gün geçtikçe artan gelir eşitsizliğinin patlama noktasına yaklaştığı şu günlerde Oxfam bir rapor hazırlamış. Bu rapor bazılarının ne kadar zenginleşirken bazılarının her geçen gün ne kadar fakirleştiğini net göstermekte. Dünyanın en zengin 8 kişisinin toplam serveti 426 milyon dolarken dünyanın diğer yarısı olan 3.6 milyar kişinin toplam geliri 409 milyar dolar. Yani en zengin bu sekiz kişi yaklaşık 4 milyar kişinin geliri kadar servete sahip. Peki bu dünyanın en zengin adamları kim?

bill gates

Bill Gates

Dünyanın en zengin insanı uzunca bir süredir Bill Gates. Hayatımızın merkezi haline gelmiş bilgisayar ve internet dünyasının temel taşlarından Microsoft’un kurucusu 90 milyar dolar net gelire sahiptir. Gates’in yaşadığı evin büyüklüğü 6.100 metrekareymiş yani binadaki tüm komşuları alıp misafirliğe gidilebilir.

Evinde su altı müzik sistemi varmış bir de 18 metrelik bir yüzme havuzu. Adamın saniyede 230 dolar yani şu anki dolar kuru ile 833 tl kazandığını düşünürsek az bile. Biz bu yazıyı yazarken bile bir kaç bin dolar daha kazandı kendisi.

Amancio Ortega

Amancio Ortega

Tam ismi Amancio Ortega Gaona Inditex’in kurucu ortağı. Inditex grubu bizim ülkemizde en çok Zara ile bilinmektedir. 77.2 milyar dolarlık servete sahip ünlü ispanyol zara mağazalarının içinde bulunduğu bu tekstil şirketini neredeyse sıfırdan kendi kendine bu hale getirmiş. Ayrıca basından çok uzak olduğu için de çok gizli bir hayatı varmış.

warren buffett

Warren Buffett

Dünyanın en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul edilen Amerikalı iş adamının serveti de 62 milyar dolar civarındadır. 2016 yılında Bill Gates ve eşinin vakfına yaklaşık 30 milyar dolar bağış yaparak Amerikan tarihinde en fazla bağış yapan kişi olmuştu. Bu bağışları sebebiyle de aynı zamanda hayırsever olarak görülüyor kendisi.

carlos slim helu

Carlos Slim Helu

Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu 74 milyar dolar civarında bir servete sahiptir. Civarında diyoruz çünkü milyarderlerin servetleri her an değişebilmekte ve biz de en son araştırma dergilerinin raporlarını baz alıyoruz. Carlos Slim, o zamanlar osmanlı toprakları olan Lübnan’dan Meksika’ya kaçmış bir Osmanlı göçmeninin oğluymuş. Kadere bak ki babası askerlik yapmamak için Meksika’ya kaçmış ve hikayesi orada başlamış. Kim bilir Helu’nun babası Lübnan’da kalsa, belki de Helu, dünyanın en zengin adamlarından biri olamayacaktı.
jeff bezos
Jeff Bezos

Jeff Bezos dünyanın çok büyük bir kısmı tarafından bilinen bir kişidir. Amazon’un kurucusu Amerikalı iş adamı ülkesinde e ticaret sektörünün gelişimine çok önemli katkıları bulunmuş biri olarak görülüyor. 70.7 milyar dolar civarındaki servetiyle dünyanın en zengin adamlarından biridir.

mark zuckerberg

Mark Zuckerberg

55.3 milyar dolar civarındaki serveti ile hepimizin bildiği Mark da en zenginler listesinde başları çekenlerden. Facebook’un kurucusu şu anda dünyanın en zengin genci olarak da ayrıca bir üne sahip. Eşi çocuğu ve evde yerleri temizlemek için kullanılan moplara aşırı benzeyen sevimli köpekleri ile yaşayan Mark Zuckerberg de bir çok zengin gibi hayır işleri ile sık sık anılmaya başladı.

larry ellison

Larry Ellison

Lawrence Joseph Ellison herkes tarafından çok fazla bilinen bir kişi değil. Oracle adındaki veritabanı yazılım firmasını kurarak bu günlere gelen milyarder de 54 milyar dolar civarında bir servete sahip. Bir dönem kafayı jetlere ve jet yarışlarına takmış Amerikalı milyarder annesi öldükten sonra doktor bir çevre edinmiş. Moleküler biyoloji alanındaki çalışmalara yatırım yapmaya başlamış. Annesi ölünce ölüm korkusu sardı heralde.
michael bloomberg

Michael Bloomberg

Türkiye’de de yayında olan Bloomberg in kurucusu 35.5 milyar dolarlık kişisel servete sahip. Zamanında New York City belediye başkanlığı da yapmış kendisi.

 

BONUS:

murat ülker

Murat Ülker

Türkiye’nin en zengini Yıldız Holding yönetim kurulu başkanı Murat Ülker’dir. Kendisinin 4.4 milyar dolar civarında bir serveti vardır. 2015 yılında Forbes dergisinin araştırmasına göre dünyanın 369. zengin ismidir.

 


Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Eğlence

En Popüler İçerikler

Yukarı