Bizi sosyal medya ağlarında takip et

D Vitamini İlaçsız (Doğal Yollarla)  Nasıl Yükseltilir?Organik Beslenme

D Vitamini İlaçsız (Doğal Yollarla)  Nasıl Yükseltilir?

D vitamini eksikliği özellikle yaşla beraber ortaya çıkan ve ciddi sonuçlar doğuran bir vitamin eksikliğidir. Test sonuçları uzun sürede çıkan d vitamini testi tüm devlet hastanelerinde ve sağlık ocaklarında yapılır. Şeker hastası, tansiyon hastası ya da kalp rahatsızlığı olan kişilerin düzenli olarak ölçtürmesi gereken d vitamini eksikliği sadece güneş altında oturmakla geçmez. Bu yazımızda d vitamini eksikliği nedir, belirtileri nelerdir ve d vitamini ilaçsız nasıl yükseltilebilir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği vücutta kendini çok belirgin bir şekilde göstermez. Zaten hastaların ciddi d vitamini eksikliğine sahip olduklarını anlamaları da bu nedenle çok zordur. Bir çok hastalığın belirtisi olabilecek d vitamini eksikliği belirtileri şunlardır;

 1. Baş ağrısı ile birlikte yorgunluk,
 2. Denge kaybı ve yürümede zorluk,
 3. Saçlarda dökülme, depresyon ve mutsuzluk hali,
 4. Eklem ağrısı özellikle de ellerde ve parmaklarda ağrı,
 5. Sürekli üşüme,
 6. Kilo verememe sorunu,
 7. Aşırı terleme ve saç dökülmesi.

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

Bu vitamin eksikliği maalesef yukarıdaki, diğer hastalıklarla karıştırılabilecek belirtiler gösterir. Çok ileri derece d vitamini eksikliği hastanın aşırı yorgun olmasına neden olabilir. D vitamini eksikliği ya da eksikliğin miktarı ancak testler ile ortaya çıkabilir. Herhangi bir iç hastalıkları ya da kan hastalıkları doktoru bu tahlili yaptırabilir. Bir hafta kadar bir sürede çıkan sonuca göre de ilaç verilir ve kullanılır.

D vitamini eksikliği nasıl giderilir?

D vitamini eksikliği nasıl giderilir İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanların tavsiyeleri ile giderilebilir. Ancak d vitamini yağda çözünen bir vitamin olmakla birlikte vücudun depolamakta zorlandığı bir vitamindir. Öncelikle, test yaptırdıktan sonra ileri derecede bir eksiklik çıktıysa ilk olarak doktorunuzun önerdiği ilaçları belirli bir süre kullanmak zorundasınız. Vitamin seviyeniz çok düşükse doktorunuz size iğne önerir, böylece vitamin seviyeniz hızla yükselir. Aynı zamanda kırıp içebileceğiniz şaseler de önerebilir.

Doktorunuzun belirttiği süre boyunca belirtilen miktarda ilaç kullandıktan ve seviyenizi yükselttikten sonra doğal yöntemlerle d vitamini almaya başlayabilirsiniz. Bu durumda d vitamini içeren meyveler, sebzeler ve yiyecekler ile içecekleri keşfetmeniz gerekir. D vitamininin ana kaynağı güneş olsa da yaz boyu güneş altında yatmanız yeterli d vitamini aldığınız anlamına gelmez. 60 yaş ve üzeri kişilerde d vitamini eksikliği ciddi hastalıklara neden olabilir.

D vitamini içeren meyveler nelerdir?

D vitamini içeren meyveler, sebzeler ve tüm d vitamini içeren yiyecekler hangileridir bulabileceğiniz harika bir liste ile karşınızdayız. D vitamini için eklemlerinizi yani özellikle de el bileklerinizi güneşe göstermek gün içerisinde 20 dk kadar güneş altında kalmak yeterlidir. Bunun dışında kalan vitamin ihtiyacınızı kesinlikle yiyeceklerden almanız gerekir.

D vitamini içeren meyveler şunlardır;

 • Portakal, portakal suyu
 • Çeşitli taze meyveler ve meyve suları.

D vitamini içeren sebzeler

 • Mantar,
 • Yonca,
 • Isırgan otu,
 • Maydanoz

D vitamini takviyesi besinler;

D vitaminli yiyecekler denince akla ilk gelen iki besin vardır, birincisi balık ikincisi ise mantar. Mantarın her çeşidi en zengin d vitamini kaynağıdır. Özellikle havanın kapalı olduğu kış aylarında mantar o kadar faydalıdır ki, 100 gram mantar günlük d vitamini ihtiyacının neredeyse tamanını karşılar.

 • Mantar dışında balık, balık yağı( özellikle somon, uskumru gibi balıklar)
 • tavuk ciğeri ve tahıl ürünleri,
 • Süt ve süt ürünleri,
 • Yumurta.

D vitaminli yiyecekler ile d vitamini takviyelerinin yağlı yemeklerle birlikte tüketilmeleri çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Bunu unutmayınız.

İlaçsız d vitamini yükseltme

D vitamini ilaçsız nasıl yükseltilir, neler yenilebilir, d vitamini yükselmezse ne olur hepsinden geniş geniş bahsettik. Şimdi doğal yollarla d vitamini yükseltmenin çok bilinmeyen özel bir yönteminden bahsedeceğiz. Mantarlardaki d vitamini oranını artırmadan. Marketten ya da pazardan aldığınız kültür mantalarını pişirmeden önce bir kaç saat güneş ışınları altında bırakırsanız mantarlarınızın içerisindeki d vitamini oranı da artar. Bunun için mantarları camın önüne de dizebilirsiniz balkona da koyabilirsiniz. Istiridye mantarı dahil tüm mantarlar d vitamini bakımından çok zengindir.

D vitamini eksikliği tedavisi (ilaçlı ve ilaçsız)

İlaçla d vitamini eksikliği tedavisinde kanınızda d vitamini kaç olmalı ise ona göre bir miktarda ilaç kullanmanız gerekir. Ileri seviye düşüklüklerde kalçadan iğne yapılırken daha az seviye vitamin düşüklüklerinde ağızdan ilaç takviyesi yapılır. Doktorunuz sizin yaşınıza, kilonuza ve sağlığınıza uygun bir dozda tedavi planı oluşturacaktır.

Sağlıklı bir insanda d vitamini seviyesi kaç olmalı?

Sağlıklı bir kişide 50 nmol / L (20 ng / mL) ile 125 nmol / L (50 ng / mL) arasında olur. Buna göre aşırı düşüklük, az düşüklük, yükselik ve aşırı yükseklik oranları vardır. D vitamini düşüklüğü gibi yüksekliğinin de bir çok olumsuz etkisi vardır.

D vitamini eksikliğinin sonuçları

D vitamini eksikliği bir çok hastalığa neden olur. Bunların başında;

Kemik erimesi ve kemik hastalıkları, kanser, şeker ve kalp hastalıkları gelir. Hamilelerde d vitamini eksikliği çok riskli sonuçlara ve erken doğum ya da sezaryen doğuma neden olabilir. Bu nedenle hamile kadınların en geç 6. Aydan itibaren d vitamini takviyesi almaya başlaması ve emzirdiği süre boyunca d vitamini takviyesi almaya devam etmesi gerekir.

D vitamininin faydaları nelerdir?

D vitamini bir çok hastalığa karşı koruyucudur. En başta en önemli özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücudu genel hastalıklara karşı korumasıdır. Ayrıca d vitamini, kemikleri ve kasları güçlendirir. Özellikle kadınlarda menopozla birlikte ortaya çıkan kemik erimesi gibi problemlerin önüne geçmeye yardımcı olur. Eklemlerde sorun çıkmasını engellemek için de d vitamini kullanımı çok önemlidir.

Bağışıklığı güçlendiren d vitamin, MS gibi bağışıklıktan kaynaklı hastalıklara karşı da koruyucu bir özelliğe sahiptir. Kalp sağlığını koruma noktasında da d vitamini oldukça önemlidir.

D vitaminin zararları nelerdir?

 • Hem meyve ve sebzelerden aldığımız hem da takviye olarak ilaçlarla aldığımız vitaminler genel olarak vücutta depolanmaz ve tutulamaz. Sonuç olarak vitamin fazlalığı vücut için sağlıklı değildir zararlıdır. Bir çok vitamin gibi d vitamininin zararları da fazla alındığında ortaya çıkar. D vitaminin başlıca zararları arasında şunlar vardır;
 • Yüksek tansiyon ve böbrek taşı oluşumu. Buna yumuşak dokularda biriken kalsiyumların neden olduğu bilinmektedir. Çünkü vücuttaki fazla d vitamini yumuşak dokularda kalsiyum birikmesine neden olur.
 • Fazla d vitamini vitamin zehirlenmelerine, böbrek sorunlarına neden olabilmektedir. Bu durum ileri derece böbrek yetmezliğine, kalp yetmezliğine ve dolaylı olarak ölüme neden olabilir.

Çok fazla güneş ışığı altında kalma d vitamini zehirlenmesine yol açmaz. Ancak ileri derece güneş yanıklarına neden olabilir. Unutmayın ki güneşte uzun süre kalmak, özellikle de yaz aylarında öğlen saat 12:00 ile 16:00 arasında güneş altında kalmak çok tehlikelidir. Cilt kanserinin birinci nedeni aşırı güneşe maruz kalmaktır. D vitamini depolamak için yaz boyu bronzlaşmak d vitamini depolamaya yardımcı olmadığı gibi cildin yaşlanmasına, kurumasına, cilt kanserine yatkın bir hale gelmesine neden olur.  


Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Organik Beslenme

En Popüler İçerikler

Yukarı