Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Birlikte yenilince sağlık patlaması yapan 9 besinDiyet

Birlikte yenilince sağlık patlaması yapan 9 besin

besin sinerjisi nedir

Hiç besin sinerjisi diye bir şey duydunuz mu? Bazı besinleri bir arada tüketmek çok daha faydalı. Çünkü yan yana geldiklerinde güçlerini birleştirip çok daha sağlıklı bir birleşen oluşturabiliyorlar. Buna da besin sinerjisi deniyor. İşte birlikte yenilince sağlık patlaması yapan bazı besinler:

1. Brokoli ve domates:

Kansere karşı savaşta rol oynar. Çünkü ikisinin birleşimi hem antioksidan hem de fitokimyasal içeriyor. Böylece de kanserli hücreleri öldürüyor.

2. Somon balığı ve yoğurt:

Öncelikle somon balığınızın taze olduğundan emin olun. Biliyorsunuz, bayat balık ve süt ürünleri birleşince zehirleyici etkisi olabiliyor. Taze somon balığı ve yoğurdu birlikte tüketirseniz, D vitamini ve kalsiyum içeren bu iki gıda bir araya gelerek, vücudun kalsiyum emilimini hızlandırır.

3. Portakal suyu ve yulaf:

Bu iki besini tüketmenin de kolestrol düşürücü etkisi var. Özellikle kahvaltıda tüketebilir, güne enerjik başlayabilirsiniz.

4. Avokado ve kırmızı biber:

A, D, E ve K vitaminlerinin emilimini hızlandırır. Çünkü avakado iyi yağlar içerir, kırmızı biber ise karotenoid. A, D, E, K vitaminleri ise yağda eriyen vitaminlerdir.

5. Somon balığı ve sarımsak:

Fırında somon mu yapacaksınız? Balığı koyduğunuz tepsinin içine birkaç diş de sarımsak ekleyin. Kolestrolünüz yüksekse bu iki besini birlikte tüketmelisiniz, çünkü kolestrol düşürücü etkisi var.

6. Ispanak ve limon:

Biliyorsunuz limonda C vitamini, ıspanakta da demir var. Bu iki besini birlikte tüketirseniz vücudunuzun demir emilimi hızlanır. Özellikle demir eksikliği olanlar ıspanak ve limonu bir arada tüketmeli…

7. Avokado ve domates:

Domates antioksidan etkili likopen maddesini yüksek oranda içerir. Avokadoyla birlikte tüketirseniz domatesin antioksidan etkisini iki katına çıkartmış olursunuz. Avokadonun faydaları zaten saymakla bitmiyor…

8. Yumurta ve portakal suyu: 

Biliyorsunuz, yumurtanın sarısında yüksek oranda demir var. Yumurtanızın yanında içeceğiniz bir bardak portakal suyuyla yumurtanın o muhteşem sarısındaki demirden sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

9. Zeytinyağı ve domates:

Bu ikili besin sinerjisi denince akla ilk gelenlerden. Kahvaltınızda veya akşam yemeğinde söğüş olarak domates doğuruyorsanız üzerine doğal zeytinyağı gezdirmeyi ihmal etmeyin. Hem zeytinyağı kalbinize dosttur. Hem de kötü kolestrolü düşürür. Ayrıca domatesle birleştiğinde de domatesin içindeki antioksidan etkili likopenin etkisini kuvvetlendiriyor.


Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Diyet

En Popüler İçerikler

Yukarı