Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Bahar yorgunluğu ve kurtulma yollarıKadın Sağlığı

Bahar yorgunluğu ve kurtulma yolları

 

bahar yorgunluğu

Şu günlerde ayaküstü muhabbetlerin bir numaralı gündemi: Bahar yorgunluğu. Pek çoğumuz aşırı yorgunluktan, halsizlikten şikayetçiyiz. Bahar yorgunluğu hepimizin aklını başından aldı. Hormonlarımız değişen mevsimsel koşullara adapte olmaya çalışadursun bizim için hayatı sürdürmek çok güç. Çünkü neredeyse hiçbir şey yapmaya enerjimiz yok. Bıraksalar bütün gün uyumamız işten bile değil… Yani her sene aynı hikâye! Yoğun hayat temposunda bir an önce bahar yorgunluğundan kurtulmak isteyenlere önerilerimiz var. Bakalım “yıkılmadık ayaktayız” demek için neler yapabiliriz…

Bahar yorgunluğu nedir?

Bahar yorgunluğu sebeplerinden en önemlisi, mevsimsel koşulların bir anda değişmesi. Nasıl ki baharın ilk günlerinde hava değişimine göre giyinme alışkanlığımızı bir anda değiştiremiyor, ne giysek o gün ya üşüyor ya da terliyoruz… Hormonlarımızın ısınan hava ve değişen koşullara adapte olması da bir o kadar zor işte. Havanın ısınması daha hareketli bir yaşamı da beraberinde getiriyor. Ama vücudumuz kışın soğuğa karşı korunmak amacıyla yağlandığı ve birkaç kilo aldığı için kendimizde daha hareketli olacak takati de bulamıyoruz…

Havadaki elektiriğin artması ve kirli hava da bahar yorgunluğu sebeplerinden. Yani kalabalık şehirlerde, kirli havayla sarılı halde yaşayanlar bahar yorgunluğunu daha şiddetli yaşıyor. Ayrıca stres altında ve yoğun tempoda çalışanlar ve zaten melankoliye meyli olanlar bahar yorgunluğunu daha çok hissediyor.

Bahar yorgunluğu belirtileri

bahar yorgunluğu belirtileri

Eğer sürekli uyumak istiyor, kendimizde işe gidecek veya günlük yaşamdaki işleri halledecek gücü bulamıyorsanız bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bahar yorgunluğunun bir diğer göstergesi de odaklanma sorunudur. Halsizlik, sindirim sistemi bozuklukları, uyku düzensizliği, adet gecikmesi, kas ağrıları ve aşırı sinirlilik hali de bahar yorgunluğu belirtileri arasında yer alır. Eğer mevsimsel değil, hiç geçmeyen bir yorgunluğunuz varsa kronik yorgunluk sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Ya da doktorunuza görünüp değerlerinizi ölçtürmenizde fayda olabilir…

Yorgunluk nasıl geçer?

bahar yorgunluğu nedir

1. B, C ve D vitamini takviyesi almak yorgunluğunuza iyi gelecektir. Ancak önce değerlerinize baktırmakta ve doktorunuza danışmakta yarar var.

2. Bu dönemde çok daha iyi beslenmeniz gerek. Kışın yenilen aşırı yağlı ve basit karbonhidratlı besinlerden uzak durmalısınız. Diyetinizde yeşil yapraklı sebzeler, balık, taze meyve ve sebzeler ile zeytinyağlılara daha fazla ağırlık verin.

3. Metabolizmanızın hızlanmaya ihtiyacı var. Bunun için bol bol su için. Günde 2.5-3 litre su tüketmeye dikkat edin.

4. Aşırı kalorili, hantallığınıza hantallık katacak abur cuburlar ve aşırı şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Şekerli gıdalar size enerji vermez, sadece aldatır.

5. Egzersizler yapmaya ve spora daha çok zaman ayırın. Zaten açık havada spor yapmayı ertelediğiniz soğuk günler geride kaldı. Yürüyüşlere çıkmak en iyi yöntem… Kaslarınızı güçlendirmek için vakit buldukça küçük egzersizler yapmayı da ihmal etmeyin.

Ne az ne de çok uyuyun

6. Biliyoruz, bıraksalar tüm günü yatakta geçirebilirsiniz. Ama aşırı uyumak bu dönemde uyku düzeninizin bozulmasına ve kendinizi daha çok yorgun hissetmenize sebep olmaktan başka bir şeye yaramaz. Uyku düzeninizi korumanız lazım. Ne az ne de çok uyuyun.

7. Fazla tuz tüketiyorsanız vücudunuzun su tutma oranı yüksek demektir. Bu da vücudunuza gereksiz yük yüklediğiniz anlamına geliyor. Aşırı tuzdan uzak durun.

8. Ana öğünlerinizin arasına yaklaşık üçer saat arayla ara öğünler koyun. Ara öğünler metabolizma hızlandırma yöntemlerinden biridir.

9. Kuru baklagiller, tam tahıllı gıdalar, et ve süt ürünleri yüksek oranda B vitamini içerir. Ve bu dönemde B vitamini takviyesine çok ihtiyacınız var. Bu besinlere sofranızda daha çok yer açın.

10. Kendinizi aşırı halsiz hissettiğinizde bir yere uzanabilir, ayaklarınızı bir sehpaya koyabilir ya da bacaklarınızı bir duvara dikebilirsiniz. Şu anda bahar yorgunluğunun etkisiyle girdiğiniz aşırı sinirlilik hâli yüzünden “Çalışıyorum, öyle bir fırsatım mı var?!” diye veryansın ediyorsanız, gevşeme egzersizlerinin de çok işe yaradığını söylemek isteriz… 😀

Görüldüğü gibi bahar yorgunluğu nasıl geçer? sorusunun cevabı daha ziyade metabolizma hızlandırma yollarında yatıyor. Metabolizmanızı hızlandırma konusunda daha fazla şey öğrenmek isterseniz, şöyle buyrunuz: Metabolizmanızı hızlandıracak 5 süper öneri 

 


Okumaya Devam Et
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Kadın Sağlığı

En Popüler İçerikler

Yukarı