Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Avokadonun inanılmaz faydalarıDiyet

Avokadonun inanılmaz faydaları

avokado faydaları

Günümüzün en trend meyvelerinden avokadonun faydaları gerçekten de saymakla bitmez. Biz her yerde bulabileceğiniz klasik bilgiler dışında öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran tarzda ilginç bilgileri bir araya getirmeye çalıştık. Avokado yağının da çok çılgın faydaları var ancak ondan başka bir yazıda bahsedeceğiz. Çünkü faydaları gerçekten de saymakla bitmiyor, o kadar uzun bir yazıyı kim okur ki?!..

  1. Avokado yemek kilo vermenize yardımcı olur. Burada bahsettiğimiz çılgın diyetler onlarca kilometre koşmak ve avokado yemek değil, sadece avokado yemek. Yoksa zaten bu ilginç bir bilgi olmazdı. Avokado içerdiği lifler sayesinde sizi uzun saatler tok tutar. Hem de düşük kalorisiyle! Eğer beslenme düzeniniz içerisine avokadoyu yerleştirirseniz daha sağlıklı, daha az yer, doğal olarak da kilo verirsiniz. Tabi bütün gün yerinizde oturuyor, hiç kıpırdamıyorsanız bu biraz imkansız. En azından kilo almayabilirsiniz.
  2. Avokado özü artrit belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Artrit; eklemlerde vücut tarafından üretilen bir iltihap, maalesef çok ağrılı ve tedavisi de zor bir rahatsızlık. Belirtelim, avokado faydaları üzerine araştırma yapan pek çok bilim insanı bu meyvenin özünün kemiklerde artrit belirtilerini azalttığını söyledi.
  3. Avokado gözleri güçlendirir, görüş kalitesinin zaman içerisinde azalmasını engeller. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki antioksidan gözleri korur.
  4. Avokadonun içinde bulunan yağ bitkilerden daha fazla fayda almamızı sağlar. Herhangi bir yiyecek tüketildiğinde onun içindeki vitaminleri, mineralleri tamamen alamıyoruz. Avokado bize bu konuda da yardımcı oluyor.
  5. Avokado yiyen insanlar daha sağlıklı! Evet tam olarak böyle. Düzenli olarak avokado yiyen insanlar hiç yemeyenlere göre çok daha sağlıklı.
  6. Avokado faydaları saymakla bitmez ama şunu eklemeden olmaz: Avokadoda muzdan çok daha fazla potasyum var. Hepimizin bildiği gibi potasyum, besinlerden alınması en zor maddelerden biri. Besinlerden alınması zor olmasına rağmen vücudun da en çok ihtiyaç duyduğu maddelerden biri aynı zamanda. Ayrıca potasyum eksikliği birçok hastalığa sebep oluyor.

Bütün bu bilgiler ışığında demek ki ne yapıyoruz, bol bol avokado yiyiyoruz. Özellikle Ege ve Akdeniz çevresindeki yerlerde pazarlarda çok uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. İsterseniz salatalarınızda, isterseniz sabah kahvaltısında zeytinyağı, limon ve tuz ile kolayca hazırlayarak yiyebilirsiniz.


Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Diyet

En Popüler İçerikler

Yukarı