Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Aşık olunca vücudumuzda görülen 10 inanılmaz değişimafilikadinlar_askin_etkileri

Aşk

Aşık olunca vücudumuzda görülen 10 inanılmaz değişim

Aşk mantığın devre dışı kaldığı, duyguların esiri olduğumuz bir şey. Aşık olduğumuzda hayatımız nasıl baştan aşağı değişiyorsa vücut kimyamız da öyle! Karnımızda kelebeklerin uçuşması, her an aşık olduğumuz kişiyi görmek istememiz ve onu her gördüğümüzde mutlu hissetmemiz, hatta daha az acı hisseder hale gelmemiz bir tesadüf değil. Hep hormonların oyunu! İşte aşık olunca vücudumuzda görülen inanılmaz değişimler…

  1. Aşık olduğumuzda vücudumuzun daha çok dopamin, yani mutluluk hormonu salgılar. Böylece kendimizi daha mutlu hisseder, hayata daha olumlu bakarız.
  2. Dopamin seviyesinin artması nedeniyle, mutluluk duygumuzu sevdiğimizin görüntüsüyle özdeşleştirmeye başlarız. Mutsuz olduğumuzda telefonda onun sesini duymak istememiz ya da sadece yüzünü gözümüzün önüne getirdiğimizde bile anında çok daha iyi hissetmemiz işte bundan!
  3. Dopaminle birlikte noradrenalin ve feniletilamin hormonlarımızın seviyesi de yükselir. Bu da avuç içlerinde terleme ve titreme, yanakların kızarması, aşırı heyecanlanma ve kalbin daha hızlı çarpmasına sebep olur.
  4. Aşıkken geceleri uykunuz kaçar, kendinizi kara kara sevdiğinizi düşünürken bulursunuz. İşte bunlar hep noradrenalin hormonunun artmasından! Bu hormon uykusuzluğun yanı sıra hiperaktivite, dikkat ve kısa süreli hafızayı da etkiler.
  5. Aşık olduğumuzda seratonin hormonu seviyemiz %40 oranında düşüyor. O yüzden de tıpkı obsesif- kompülsif bozuklukta gözlenen takıntılı düşünceler gibi biz de saplantılı şekilde sürekli aşık olduğumuz kişiyi düşünmeye başlıyoruz.
  6. Oksitoksin hormonu artışı dolayısıyla aşık olduğumuz kişiye sarılma, ona dokunma ihtiyacı hissediyor, her temasla kendimizi rahatlamış, huzur bulmuş hissediyoruz.
  7. Aşık olunca göz bebeklerimiz de büyür! Bu da daha çekici görünmemizi sağlar. Bu değişimin sebebi de yine noradrenalin hormonu seviyesindeki artış.
  8. Mutluluk hormonumuz arttığı için gözlerimiz pırıl pırıl parlamaya başlar.
  9. Aşkın fiziksel etkileri her zaman olumlu değil tabii. Aşık olmak stres hormonu seviyemizi de artırır. Aşık olduğumuz kişiyi kaybetmekten, mutluluğumuzun bozulmasından ödümüzün kopuyor olması işte bundan.
  10. Aşık olduğumuzda kan ve oksijen dolaşımımız da hızlanıyor.

 

BONUS 1

Aşkın ömrü kaç yıldır? Bu sorunun belli bir yanıtı yok. Ama aşkın zamanla sevgiye dönmesi de hormonlarımızın seviyesiyle ilgili. Seratonin hormonu azalmaya, oksitoksin hormonunun artmaya başlamasıyla aşk rolünü sevgiye devretmeye başlıyor.

 

BONUS 2

Geldi bahar ayları gevşer gönül yayları lafı boşa değil. Hepimizin en az bir yaz aşkı olması da! Güneşin etkisini daha fazla hissetmeye başladığımız bahar ve yaz aylarında hormonlarımız da aşk duygusunu daha fazla tetiklemeye başlıyor.


Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Aşk

En Popüler İçerikler

Yukarı