Bizi sosyal medya ağlarında takip et

Anne sütünü artıran 10 harika besinAnne & Çocuk

Anne sütünü artıran 10 harika besin

Anne sütünün nasıl artırılacağı, emziren annelerin en önemli gündemi. Duygusal durumun dengede tutulması gerektiği malum. Ayrıca çok yağlı ve bol şekerli gıdalar ile gıdaların besleyici değerini öldüren çayın fazla tüketiminden uzak durmanız gerektiği de. Peki anne sütünün artması için özelikle hangi besinleri tüketmeli? İşte emziren annelerin sütlerinin artması için diyetlerinde ağırlık vermeleri gereken besinler…

afilikadınlar anne sütünü artırmak su
1. SU

Anne sütünün büyük kısmı sudan oluşur. Dolayısıyla vücudun süt üretimini artıran en önemli besin sudur. Emziren annelerin her gün 2.5 – 3 litre su içmesi gerekir.

afilikadınlar anne sütü dereotu

2. DEREOTU

Sizden daha önce doğum yapmış deneyimli arkadaşlarınıza sütünüzü artırmak için ne yapmanız gerektiğini sorsanız alacağınız ilk yanıt dereotu olabilir! Emziren annelerin can dostu dereotunu demet demet yemekten çekinmeyin. Görün bakın sütünüz nasıl derya deniz olacak! 🙂

afilikadınlar anne sütünü artırmak süt ürünleri

3. SÜT – YOĞURT – PEYNİR

Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peyniri sıklıkla tüketin.

afilikadınlar anne sütünü artırmak yumurta

4. YUMURTA – ET – BALIK

Doktorlar emziren annelere her gün bir yumurta yemelerini tavsiye ediyorlar. Yumurta yiyemiyorsanız her gün bir öğünde etli sebze yada kuru baklagil yemekleri de yiyebilirsiniz. Balığın da sağlıklı bir protein kaynağı olduğu malum.

afilikadınlar anne sütü yeşil yapraklı sebzeler

5. YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Taze soğan, ıspanak, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler de emziren annelerin diyetlerinde kesinlikle bulunması gereken besinlerden. Ancak tarım ilaçlarının sütünüze direkt olarak geçebileceğini böylece bebeğinizin vücuduna da taşınabileceğini unutmayın. Organik sebzeleri tercih etmeye ve sebzeleri yemeden iyice yıkamaya özen göstermelisiniz.

afilikadınlar anne sütünü artırmak yeşil mercimek

6. KURU BAKLAGİLLER

Kuru baklagillerle yapacağınız yemekler ve sebzeler anne sütünü artırmada birebir. Özellikle de mercimek. Yeşil mercimek de kırmızı mercimek de anne sütünü artıran gıdalardan. Bebeğinize ve size daha az gaz yapması için bir gün önceden suya koyun, haşlayın. Bol zeytinyağı, limonla lezzetlendirerek salata şeklinde de tüketebilirsiniz.

afilikadınlar anne sütü meyveler

7. MEYVELER VE HAVUÇ

A vitamini deposu havucu öğünlerinizde sık sık tüketmeye çalışın. Vücudunuzun süt üretmesi için vitaminlere ihtiyacı olduğunu unutmayın. Meyveler de vitamin yönünden zengin gıdalar. Aşırıya kaçmamak kaydıyla ihtiyacınız olduğu oranda meyve yiyin.

afilikadınlar anne sütü sarmısak

8. SARIMSAK

Araştırmalar doğum öncesinde bol sarımsak tüketen annelerin bebeklerinin daha çok emdiğini gösteriyor. Anne sütünün bebek ne kadar emerse o kadar çok geldiği de malumumuz. Fakat sarımsak bebeğinize gaz da yapabilir. O yüzden azar azar yiyip bebeğinizin tepkilerine dikkat edin. Minik için problem yoksa sarımsağa abanabilirsiniz demektir! 🙂

afilikadınlar anne sütü çemen otu tohumu

9. ÇEMEN OTU TOHUMU

Doktorlar anne sütünü artırmada en önemli destek gıdalardan birinin çemen otu tohumu olduğunu söylüyorlar. Hatta araştırmalara göre iki hafta çemen otu tohumu tüketmenin fark edilir şekilde anne sütünü artırdığını belirtiyorlar.

afilikadınlar anne sütü rezene

10. REZENE

Rezene hem anne sütünün miktarını hem de sütteki yağ oranını artırıcı etkiye sahip. Ayrıca nasıl ki yemeklerden sonra rezene çayı içmek sindirimi kolaylaştırıyor, aynı etki emzirme döneminde hem annede hem de çocukta  gözlemleniyor. O yüzden bebeğinizin hazımsızlık problemi varsa ona da çare olacak bir doğal besindir rezene.

 

AMAN DİKKAT! BONUSU:

afilikadınlar anne sütü limon

Emzirme döneminde pek limon tüketmemeye dikkat edin. Çünkü limon anne sütünün kesilmesine sebep oluyor.


Okumaya Devam Et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER
Yorum yazmak için tıklayın

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Oku: Anne & Çocuk

En Popüler İçerikler

Yukarı